جاروی مرکزی جایگزینی راحت و بی صدا برای جاروبرقی
 
تأسیسات: تمیز کردن خانه شاید ایده ی خوبی برای یک فعالیت سرگرم کننده نباشد. یکی از کارهایی که شاید شما را خسته کند، جارو کردن منزل است. در حالی که کشیدن جاروبرقی شاید هرگز جذاب نباشد، راهی وجود دارد که این کار را آسان تر می کند. بیشتر ما با دستگاه های جارو برقی متحرک معمولی کار جارو کردن را انجام می دهیم، اما آیا تا به حال به نصب سیستم جاروی مرکزی در منزل تان فکر کرده اید؟ این جارو ها روز به روز رایج تر می شوند و بر اساس گفته ی متخصصان هزینه ی نصب سیستم جاروی مرکزی از بهترین مدل جارو برقی متحرک کمتر است. ضمنا این نوع جارو به ارزش مالی خانه ی شما می افزاید.
در این مطلب شما خواهید آموخت که جاروی مرکزی چیست، با انواع سیستم های آن آشنا می شوید، مزایای جاروی مرکزی نسبت به جاروهای قابل حمل را در می یابید و می فهمید که چگونه یک سیستم جاروی مرکزی مناسب برای نیازهای خود را انتخاب کنید. با چیدانه همراه باشید...
جاروی مرکزی چگونه عمل تمیز کردن را انجام می دهد؟
بهترین ویژگی جاروهای مرکزی این است که شما را از حمل اتاق به اتاق دستگاه جارو و بالا و پایین بردن آن از راه پله ها نجات می دهند. سیستم های جاروی مرکزی طوری طراحی شده اند که تمام خرده آشغال ها و گرد و خاک را از خانه ی شما می زدایند و از طریق سیستم لوله کشی که در دیوار ها تعبیه شده، آن ها را به یک محفظه در مکانی مانند پارکینگ یا زیرزمین منتقل می کنند. با استفاده از این جاروها، شما فقط یک شلنگ کم وزن و یک برس برقی را برای جارو کردن خانه حمل می کنید. واحد نیرو، ثابت و غیر قابل دسترس است.
برای قرار دادن ورودی های جاروی مرکزی، مکان های مناسبی را در چند قسمت منزل تان انتخاب کنید. به جای وصل کردن جاروبرقی قابل حمل به پریز های برق و تلاش برای رساندن سیم آن به همه ی خانه، شما می توانید شلنگ جاروی مرکزی را از یک ورودی به ورودی دیگر حمل کنید. مکان ورودی ها را شما تعیین می کنید.
اگر می خواهید یک سیستم جاروی مرکزی در منزل تان نصب کنید، چند اقدام باید صورت گیرد:
ابتدا واحد نیروی مرکزی را در یک ناحیه ی غیر قابل دسترس مانند زیرزمین، پارکینگ یا انبار قرار دهید. سپس دریچه های ورودی دیواری را در مکان های مختلف در سرتاسر منزل تان نصب کنید. دریچه ها از طریق لوله کشی به واحد نیروی مرکزی متصل اند. به عبارت دیگر سیستم لوله کشی که آلودگی ها را می کشد، در پشت دیوار های شما است.
برای استفاده از جاروی مرکزی کافی است شلنگ و برس برقی را به دریچه ی ورودی وصل کنید. کلید خاموش و روشن در بیشتر سیستم ها روی دسته ی جارو قرار گرفته است که کنترل آن را برای شما بسیار آسان می کند. به عبارت دیگر نیازی نسیت برای خاموش و روشن کردن جارو به واحد نیرو (موتور) مراجعه کنید. کیسه و محفظه ی آشغال جارو مرکزی باید به طور متوسط هر سه ماه یک بار خالی شود.
اهالی فن پیشنهادی: تأسیسات فنی
مقایسه ی جاروبرقی قابل حمل با جاروی مرکزی
از زمانی که تکنولوژی جاروبرقی های قابل حمل تکامل یافته، قیمت آن ها نیز افزایش پیدا کرده است. با کاهش تفاوت قیمت سیستم های جارو مرکزی با جاروبرقی های قابل حمل، جارو های مرکزی برای تمیز کردن خانه کاربردی تر و مقرون به صرفه تر شده اند. مزایای این سیستم ها عبارت اند از:
هوای سالم تر. سیستم های جاروی مرکزی گردش هوای آلوده را درون منزل شما حذف می کنند، زیرا گرد و خاک و آشغال ها از طریق دیوار ها به محفظه ای غیر قابل دسترس منتقل می شوند.
نیرو و قدرت. جاروهای مرکزی ۳ تا ۵ برابر قدرتمندتر از جاروهای معمولی هستند. چون واحد نیروی این جارو ها قابل حمل نیست، نسبت به جارو برقی های معمولی می توانند موتور قدرتمندتری داشته باشند.
راحتی. جاروهای مرکزی نیاز به حمل دستگاه سنگین جارو را از اتاقی به اتاق دیگر یا بالا و پایین بردن از پله، رفع می کنند. دیگر سیمی وجود ندارد که با خود به همه جا بکشید. فقط کافی است برس برقی را به ورودی هایی که در جاهای مختلف تعبیه کرده اید، وصل کنید.
قیمت خانه. سرمایه گذاری بر روی هر دستگاه دائمی در منزل تان، به افزایش قیمت آن در هنگام فروش کمک می کند. جاروهای مرکزی هم در خانه های ساخته شده و هم در خانه های در حال ساخت می توانند نصب شوند.
سر و صدا. عموما سیستم های جارو مرکزی کم سر و صدا تر از جاروبرقی های معمولی هستند. یادتان باشد واحد نیرو در جایی دیگر قرار دارد (پارکینگ، زیرزمین و ...)، بنابراین احتمالا صدا عایق بندی خواهد شد.
چند کاره بودن. جارو های مرکزی مانند جاروهای برقی قابل حمل دارای ضمائم و لوازم جانبی برای منظور های مختلف هستند.
هزینه. فروشندگان جاروهای مرکزی ادعا می کنند این جاروها با افزایش طول عمر فرش ها، پرده ها و مبلمان از طریق تمیزکاری های عمیق تر باعث ذخیره ی پول و سرمایه ی شما می شوند.
نگهداری و نصب جاروی مرکزی
یکی از رایج ترین سوالاتی که درباره ی سیستم های جاروی مرکزی مطرح می شود، این است که: خودمان می توانیم آن را نصب کنیم؟ پاسخ مثبت است. اما این سیستم باید درون دیوار های منزل تان نصب شود و این کار با کمی سختی همراه است. اگر می خواهید عملیات نصب صحیح انجام شود، شاید بهتر باشد از متخصصان این کار کمک بگیرید. اما اگر به مهارت های خود ایمان دارید، بسیاری از تولیدکنندگان جاروهای مرکزی دستورالعمل کامل نحوه ی نصب آن ها را در اختیار شما می گذارند.
برای پیدا کردن متخصصان مورد نظرتان می توانید به صفحه ی اهالی فن کارشناسان تأسیسات فنی مراجعه کنید.
سیستم های جاروی مرکزی به مراقبت کمی نیاز دارند. در اصل شما باید در خالی کردن و تعویض کیسه های آشغال این سیستم ها کوشا باشید. ضمنا باید به طور مرتب فیلتر آن ها را تعویض کنید. به یاد داشته باشید یکی از مزایای جاروی مرکزی هوای تمیز تر است و این مستلزم یک فیلتر تمیز است.
اکنون که با شیوه ی کارکرد سیستم های جاروی مرکزی آشنا شدید، زمان تمیزکاری و رفت و روب است. پیشنهاد می کنم اگر مشغول ساخت خانه ای جدید هستید، حتما از این سیستم جاروی مرکزی استفاده کنید. اهالی فن چیدانه نیز مثل همیشه در کنار شما هستند. برای نصب آن ها می توانید از کارشناسان تأسیسات فنی اهالی فن چیدانه کمک بگیرید.
درباره ی بخش های تأسیساتی دیگر در منزل تان بیشتر بدانید:
کدام فلاش تانک مناسب سرویس بهداشتی شماست؟
خنک کننده مناسب با توجه به اقلیم منزل شما
هر آنچه از آسانسورهای خانگی تا بالابرها لازم است بدانید!
آسانسور مناسب و نکات فنی در طراحی و خرید آن
بهترین راه برای فرار از گرما در تابستان!
منبع: howstuffworks | مترجم: فاطمه افشاریان